Gdzie dostanę kredyt na rozpoczęcie działalności?

Chcesz otworzyć własną działalność gospodarczą? Masz świetny pomysł na firmę, ale nie posiadasz środki, by zainwestować w celu rozwoju biznesu? Sprawdź, gdzie otrzymasz kredyt na rozpoczęcie działalności. Nie ma wątpliwości, że na takie zobowiązanie masz szansę. Instytucje bankowe to zresztą tylko jedne z podmiotów, które udzielają finansowego wsparcia przedsiębiorcom, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na zawodowym rynku w określonej branży.

Kredyt na rozpoczęcie działalności – warunki

Okazuje się, że nie wszystkie banki oferują kredyt na rozpoczęcie działalności. W pierwszej kolejności należy skorzystać z rankingów kredytowych, by sprawdzić, które instytucje taką pomoc oferują.

Jak otrzymać kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej, skoro firma nie wykazuje jeszcze zdolności kredytowej ani nie ma historii kredytowej? Jest przecież całkowicie niewiarygodnym klientem. Okazuje się jednak, że rzeczywiście istnieje taka opcja, a najczęściej wykorzystywaną formą wsparcia jest kredyt unijny na rozpoczęcie działalności.

Jak potencjalnych klientów weryfikują banki? Podstawą jest tzw. potencjał biznesowy. Analitycy weryfikują biznesplan, szacują możliwości rozwoju firmy i prognozują generowane zyski. Liczy się tez branża, w jakiej ma działać firma – określony sektor rynku może być mniej lub bardziej ryzykowny.

Chociaż kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej bez bik jest rzeczywiście możliwy, nie oznacza to, że osoba planująca swój własny biznes, nie musi spełnić określonych warunków. Bardzo często banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Takim może być wkład własny, ewentualnie zabezpieczenie dóbr, jakie są własnością wnioskującego o kredyt na rozpoczęcie działalności.

Należy nadmienić, że banki proponują zarówno kredyty dla firm na dowolny cel, jak i te celowe. Środki pochodzące ze zobowiązania bez wskazywania celu, mogą być rozłożone na części, a instytucja bankowa zupełnie nie ingeruje w to, na co pieniądze przeznacza kredytobiorca.

Kredyty celowe są korzystniejsze, ale wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Kredytobiorca musi wskazać cel zaciąganie tego rodzaju finansowego wsparcia, a później przedstawić dowody nabycia czy realizacji celu. Nowe firmy wnioskują o kredyt najczęściej w celu nabycia wyposażenia siedziby albo kupna samochodu służbowego jako narzędzia pracy.

Kredyt na rozpoczęcie działalności – na jakie korzyści można liczyć?

Nierzadko kredyt na rozpoczęcie działalności jest powiązany z programem pomocowym dla chętnych prowadzenia własnego biznesu. Dzięki temu takie zobowiązania są dofinansowane, co daje szereg korzyści kredytobiorcy. Przede wszystkim właściciele nowych firm mogą liczyć na odroczony termin płatności i wydłużony okres współpracy z bankiem. Nierzadko klient banku spłaca sam kapitał bez odsetek albo kredyt na firmę jest udzielany na preferencyjnych warunkach z niskim oprocentowaniem.

Kredyt na rozpoczęcie działalności a inne formy wsparcia

Okazuje się, że osoby, które chcą prowadzić własny biznes, mogą ubiegać się nie tylko o kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej. PKO i inne instytucje bankowe rzeczywiście taką formę wsparcia oferują, zaś na polskim rynku funkcjonują także inne podmioty, które pomagają „rozwijać skrzydła” nowym, którzy chcą generować dochody z tytułu prowadzenia firmy.

Kolejną opcją jest dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z programów unijnych bez udziału banków. Środki na otwarcie firmy można uzyskać też z Powiatowego Urzędu Pracy. Taką możliwość mają osoby mające status bezrobotnego. Wysokość finansowego wsparcia zależy od branży, w jakiej chce działać wnioskujący, a nawet od jego wieku. Co więcej, każdy Urząd Pracy posiada inną pulę pieniędzy, jaką ma do dyspozycji. Wiadomo na pewno, że tego typu wsparcie można otrzymać nawet na kwotę 30 tysięcy złotych. Warunkiem jest przedstawienie biznesplanu oraz utrzymanie działalności gospodarczej przez kolejny rok.

Jak wybrać pomoc na otwarcie firmy?

Pamiętajmy, że każda forma finansowego wsparcia charakteryzuje się innymi korzyściami, ale też ograniczeniami. To dlatego kredyt na rozpoczęcie działalności czy też dotacje unijne i środki z Urzędu Pracy należy dobierać wedle własnych preferencji. Zwróćmy uwagę, że specyfika prowadzenia biznesu za każdym razem jest inna, różne są też potrzeby przedsiębiorców. Jedna firma wymaga wysokich środków na rozwój, innej wystarczy niewielka kwota.

Dużo zależy też od możliwości właściciela firmy. Banki oferują najczęściej kredyty oprocentowane, zaś wsparcie Urzędu Pracy jest bezzwrotne i nie generuje żadnych kosztów. Z drugiej jednak strony kredyt na firmę może zostać udzielony na znacznie większą kwotę. Nie ma jednak wątpliwości, że bez względu na rodzaj finansowego wsparcia, dodatkowe pieniądze nierzadko są jedyną opcją, by w ogóle można było prowadzić własny biznes, rozwinąć go i zacząć generować zysk.

Dodaj komentarz