Wniosek kredytowy – sprawdź zanim go złożysz

Mówi się, że w dzisiejszych czasach ciężko przeżyć bez kredytu. Większość z nas zasięga więc przynajmniej jeden kredyt. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Wyznacznikiem tego, czy możemy wziąć kredyt czy nie, jest zdolność kredytowa.


W banku często można uzyskać informację, jaką aktualnie mamy zdolność kredytową. Jednak czasem, gdy złożymy wniosek kredytowy okazuje się, że jednak dla danego banku nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej.

Nie musimy się wtedy przejmować na zapas. Zdarza się tak, że jeden bank nie udzieli nam kredytu na dany cel, ale okazuje się, że w innym banku, gdy złożymy wniosek kredytowy, decyzja pozytywna jest niemal od razu.

Wyjątkiem są sytuacje, gdy dana osoba czy ten dany podmiot zasięgnął już wiele kredytów bądź jeden kredyt na dość wysoka kwotę. Wówczas obniża się automatycznie zdolność kredytowa i każdy bank uważa, że jesteśmy niewypłacalni.

Oczywiście można byłoby to ominąć i udać się do tzw. parabanku, gdzie nawet osoby zadłużone, które nie są w stanie spłacać rat, po złożeniu wniosku bez problemu otrzymują kredyt.

Pojawia się jednak haczyk. Takie kredyty są często bardzo wysoko oprocentowane i zazwyczaj spłaty należy dokonać w bardzo krótkim terminie.
Nie polecałabym jednak takiego rozwiązania, gdyż bardzo szybko można pogrążyć się finansowo. A myślę, że jednak nie o to chodzi. W szczególności, gdy nie stoimy dobrze finansowo.

W związku z tym polecałabym jednak złożenie wniosku kredytowego w kilku normalnych bankach, a jeśli nie uda się uzyskać pozytywnych decyzji, to raczej zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Byłoby to najlepsze rozwiązanie w potrzebie.