Po co nam kalkulator RRSO?

Wzięcie kredytu to jedno z poważniejszych i na pewno bardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Musi być to decyzja przemyślana, niepodejmowana z dnia na dzień lub pod wpływem emocji.

Zanim pójdziemy do banku by podpisać umowę kredytową, musimy przemyśleć szereg ważnych czynników i spraw, które mogą nam przeszkodzić bądź wspomóc w trakcie spłacania kredytu. Branie kredytu to również chodzenie po bankach i konsultacje ze specjalistami, którzy pomogą ci zawiązać jak najkorzystniejszą umowę. Zanim jednak wybierzesz się w pochód po banku, możesz wiele rzeczy zrobić sam i przyjść na spotkanie do banku przygotowanym. Jedną z takich rzeczy jest użycie narzędzia, jakim jest kalkulator RRSO.

Kalkulator RRSO służy do obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. W praktyce chodzi o to, że każdy kredyt obarczony jest stopą oprocentowania, z której bank czerpie swoją korzyść za podpisaną z tobą umowę. To zapłata bankowi za to, że pożycza ci pieniądze. Jednak kalkulator RRSO bierze pod uwagę wiele innych czynników, które mogą przyczynić się do wzrostu odsetek za kredyt. Uwzględnia on także wpływ takich usług jak ubezpieczenie pieniądza czy prowizja od udzielonego kredytu. Stopa procentowa bowiem to nie tylko proste odsetki, to również szereg opłat za usługi towarzyszące braniu kredytu, których zwykły klient banku z reguły może nie być nawet świadomy. Dlatego kalkulator RRSO to bardzo przydatne narzędzie, które pomoże nam ustalić rzeczywiste koszty podjęcia się kredytu. Wystarczy w taki kalkulator wpisać kwotę naszego kredytu i postępować zgodnie z instrukcjami, a program sam obliczy nam. ile faktycznie zapłacimy za nasz kredyt.